Всички новини

Летен литературен лагер - 2015 г.

четвъртък 24 септември 2015

Летен литературен лагер - 2015 г.
Още през първия ден от престоя си в Марина Кейп, гр. Ахелой учениците, спечелили участието си в литературния лагер „Стоил Куцев - Даскала”, започват своите занимания със страхотен ентусиазъм. Те се подготвят трескаво за срещата си с Александър Секулов на следващия ден.
      След беседата с писателя всички са много впечатлени от съветите му за писането и живота. Литературната искрица се разгаря бавно. Всички се сближават и си организират вечерна разходка до Ахелой.
      На следващия ден тече подготовка за планираните вечери, посветени на трите литературни рода. Учениците са разделени на три групи, а едно от завършилите тази година момичета е медиатор на проектите им. Изморени от горещото слънцето и още по-горещите дискусии на плажа, всички се приготвят за срещата си с г-н Емил Кошлуков. След вечерта, прекарана с него, заредените с положителна емоция участниците решават да продължат с поетично четене до полунощ на постелки в парка -  като едно същинско общество на мъртвите поети.
      За четвъртия ден  сутрешните занятия са кратки, защото следва екскурзия до Несебър. Там момичетата и момчетата разглеждат забележителности, отиват на „лов” за сувенири, дори им остава време за бърз плаж и кратко хапване. Така, доволни и изтощени всички се завръщат в комплекса.
     Времето в лагера вече преполовява, а събитията се нижат с все същата скорост. Срещата с Мария Донева и Ина Иванова е различна и екстравагантна и предизвиква усмивки на всички лица. Двете необикновени дами задържат вниманието върху себе си. Следобедът е посветен на уъркшоп с Мария Донева, където учениците създават шантави истории с ключовата дума "кламер". Денят приключва с вдъхновяваща среща с г-н Пламен Джонов и похапване на чийзкейк.

      Шестият ден от сътворението.. на творческия дух. Мястото за СЪЕДИНЕНИЕ на 20-тина души на име Ханс. Писателката Ина Иванова предизвиква участниците в лагера да си измислят по един свой герой с това име, като издава своята рецепта за сполучливото му създаване.

      Седмият, но не последният ден е вълнуващ за вече ясно оформилото се творческо общество - следва вечерта, посветена на Лириката! Интригуващо е и пристигането на писателката Мирела Иванова. Групата, информираща за първия литературен род на фокус, се представя чудесно - на сцената излизат критикът, писателят пияница, писателят романтик, скептикът и тъжният поет. Накрая публиката получава цитат от стихотворение на листче, сгънато и пъхнато в цветно сърце оригами, за спомен.

      Остават два дни до края, а на никого не му се тръгва. Всеки е потопен във вълшебна атмосфера, човъркаща твореца в човека. По време на сутрешните занятия с Мирела учениците прочитат откъси от свои любими произведения, а следобедът е ангажиран с приятен престой в спа центъра на комплекса. За съжаление, групата на Драмата е заета с организирането на своята вечер и работи неуморно цял ден без почивка. Представлението им е лаконично, но изпълнено със смисъл и настроение. За публиката има билети с мястото, часа, датата, имената на трупата и на представлението. Отново страхотен спомен!

      Последната вечер е заветният Девети септември. Абсолютен преврат в събитията и кулминация на лагера! Вечерта на Епоса разтърсва своята публика из основи. Екипът от седем души изнася представление със сцени, съдържащи разговорите между младежи през 1975г. и 1993г. Постановката завършва с бурни аплодисменти и игра за публиката. Зрителите трябва да открият скрити из стаята забавни със своята абсурдност цитати от социализма. Като за финал участниците, вече приятели, се събират, за да изпратят последната си вечер заедно.

      П.П. Освен че работиха усилено по време на литературните си занятия, тези вдъхновени и вдъхновяващи млади хора изградиха приятелства може би за цял живот. Разговорите им за писатели, поезия, книги не секнаха дори в свободното им време. В Марина Кейп, Ахелой времето за тях спря. Звездите светеха по-ярко и дори фарът мълчеше, когато изгрееха. Може би, за да не развали уединението на този малък магически остров. А що се отнася до фондацията, всички бяха благодарни за тази необикновена възможност за бягство от реалността. Дейността на фондацията ще се прослави, а Даскала ще се превърне в символ на всички учители по литература, които като него са създавали красиви умове.



Снимки